Verta žinoti

Kalakuto istorija

Manoma, jog laukinius kalakutus atrado Meksikos gyventojai, o į Europą pirmą kartą juos atgabeno Kristupas Kolumbas XVI a. pradžioje. Keliautojas manė, kad kalakutai – povų šeimos paukščiai. Juos pavadino „tuka“ — indų kalba tai reiškia povą. Kiti šaltiniai teigia, jog kalakutams vardą sugalvojo amerikiečiai, kurie paukščius vadino „firkee“, o tai skamba panašiai kaip „turkey“ (angl. „kalakutas“). Dar sakoma, kad vardas galėjo kilti nuo kalakutų skleidžiamo garso.

Europoje keptas kalakutas atsirado ne kaip kasdieninis, o kaip šventinis patiekalas. XX a. pradžioje jis nuo Šv. Kalėdų stalo sugebėjo nustumti žąsį net konservatyvioje Anglijoje. Nuo tada anglų kulinarai sukūrė daug įvairių kalakutų kepimo receptų, ypač kalėdiniam stalui: vieni kalakutą įdaro kaštonais su kumpiu, kiti – ryžiais su pomidorais, dar kiti – duona ir kumpiu arba avižinių dribsnių koše su dešra ir t. t.

Pasaulyje kasmet per Padėkos dieną suvalgoma mažiausiai 45 milijonai kalakutų, per Kalėdas – 22 milijonai, o per Velykas – 19 milijonų kalakutų. Izraelyje kalakutiena itin populiari, čia jos suvartojama daugiausiai – vienas žmogus suvalgo apie 14 kilogramų per metus. Lietuvoje kalakutienos nors kartą per mėnesį valgo apie 40 proc. gyventojų, o „Arvi kalakutų“ įmonė nuo 2004 metų pagamino produkcijos iš daugiau nei 3 mln. kalakutų.

Kalakutai Lietuvoje pradėti auginti dar XVIII a. viduryje grafų Tiškevičių ir kituose dvaruose. Tarpukario Lietuvoje jie jau puošė dažną ūkį – Prieš Šv. Kalėdas didesnių miestelių turguose būdavo gausus kalakutų pasirinkimas, patiekalus iš kalakutienos ruošdavo kunigų šeimininkės, vienuoliai, pirkliai ir kiti pasiturintys žmonės. Sovietmečiu, ištrėmus darbščiuosius ūkininkus į Sibirą, kolūkiai nesugebėjo auginti šių labai išrankių, lepių, daug priežiūros reikalaujančių paukščių. Kalakutai labai išrankūs – jie nelesa sugedusio ar nepažįstamo maisto, negeria nešvaraus vandens, nepakenčia triukšmo. Taigi beveik 50 metų kalakutiena iš lietuvių virtuvės buvo bene išnykusi. Ištisa karta apie kalakutienos skonį žinojo tik iš literatūros ir pasakojimų, kad visi amerikiečiai Padėkos dienai kepa kalakutus. Tačiau šiandien kalakutiena, buvusi tik teoriškai žinomas prabangos produktas, vis populiaresnė.

Kalakutų mėsos skonis didele dalimi priklauso nuo to, kuo jie buvo maitinami. Sakoma, kad Kretingos dvaro Tiškevičių kalakutai, kad įgautų delikatesinį skonį, prieš pjaunant, būdavo penimi riešutais ir girdomi raudonu vynu. Ūkininko Irmanto Grigo ūkyje auginami paukščiai penimi specialiai jiems skirtais subalansuotais pašarais, gaminamais „Marijampolės pašarų“ įmonėje.

Kalakutiena – skanus ir sveikas maistas

Kalakutienoje gausu baltymų, aminorūgščių, B grupės ir PP vitaminų, cinko, geležies, fosforo ir magnio mikroelementų. 100 g krūtinėlių filė yra tik apie 1,4 proc. riebalų ir net apie 22,6 proc. baltymų, todėl ji puikiai tinka sveikai besimaitinančiam žmogui.

Kalakutieną rekomenduojama valgyti asmenims, turintiems virškinimo problemų. Ji lengvai virškinama, nes kalakutienoje yra mažas kolageno kiekis. Tai rečiausiai alergiją sukelianti mėsos rūšis. Kalakutiena mažai cholesterino turinti mėsa, todėl ji ypač tinka dietinei vaikų, nėščiųjų moterų ir norinčių sveikai gyventi mitybai.

Kaip išsirinkti kalakutą?

Keptas kalakutas gali tapti įspūdingiausia šventinio stalo puošmena. Trečdalis iš viso pasaulyje suvartojamų kalakutų yra suvalgoma būtent per šventes.

Renkantis kalakutą, reikia žinoti, kad patelių ir mažų (kalėdinių) kalakutų mėsa yra minkštesnė ir švelnesnė už patinų. Galima rinktis tiek šviežią, tiek šaldytą kalakutą, tačiau šaldytą kalakutą prieš kepant reikia įsigyti prieš kelias dienas, nes jo atšildymas gali trukti apie dvi dienas.

Geriausia kalakutą atšildyti, laikant jį šaldytuve. Atsižvelgiant į kalakuto svorį, tai gali užtrukti iki dviejų dienų. Greitesnis būdas – įmerkti neišpakuotą kalakutą į šaltą vandenį, dažnai jį keičiant. Mažas šaldytas kalakutas atsileis per 12-24 valandas, o 9 kilogramų kalakutui reikės net dviejų parų. Kalakutui atšilus, reikia patikrinti, ar neliko viduje ledo kristalų. Jei jų nėra, galima nuimti įpakavimą ir paukštį padėti į šaldytuvą.

Kalakuto dydį rekomenduojama rinktis pagal žmonių, kurie jį valgys, skaičių. Vienam žmogui reikėtų skaičiuoti apie 400 g mėsos. Atrodo pernelyg daug? Kepto kalakuto likučiai puikiai tinka sumuštiniams, salotoms, sriubai – keptą kalakutą šaldytuve galima laikyti iki 4 dienų.

Ar žinote, kad…

…vienu metu nacionaliniu Amerikos simboliu buvo kalakutas ir baltagalvis erelis. Bendžamenas Franklinas palaikė nuomonę tų, kurie Amerikos simboliu norėjo matyti kalakutą. Jis sakė manąs, kad nors kalakutas atrodo kvailai ir savimi patenkintas, tačiau tai kur kas geriau nei baikštus erelis.

…per Padėkos dieną JAV gyventojai suvalgo 45 mln. kalakutų – tai sudaro šeštadalį visų kalakutų skaičiaus, suvartojamo per metus.

…kalakutienos skonis daugeliu atvejų priklauso nuo paukščio amžiaus. Vyresnio kalakuto patino mėsa vertinama labiau nei jauniklio, kadangi pastarojo mėsa yra kietesnė. O patelių atvirkščiai – jauniklių mėsa minkšta ir sultinga, palyginti su vyresnio paukščio mėsa.

…kalakutai turi gerą klausą, nors ausys jų ir nepastebimos. Taip pat nesiskundžia regėjimu ir matymo lauku (apie 270 laipsnių). Dėl šių priežasčių prie jų beveik neįmanoma paslapčia prisėlinti.

…skirtingai nuo naminių giminaičių, laukiniai kalakutai gali skraidyti išvystydami gana didelį apie 90 km/h greitį. Bėgioja jie taip pat sparčiai ir gali išvystyti 40 km/h greitį.